پشتیبانی نرم افزارهای کتابخانه ای (دی90-کرمان)‏

همایش کرمان: پشتیبانی نرم افزارهای کتابخانه ای، صداقت و یا تضاد در گفتار و عمل

همایش "پشتیبانی نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای، صداقت و یا تضاد در گفتار و عمل"، از ساعت 8 روز چهارشنبه 28 دی ماه در سالن کاخ واقع در شهر کرمان با قرائت قرآن و پخش سرود ملی آغاز شد.
در این همایش سید ابراهیم عمرانی، سرپرست جدید مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران (ايرانداک)، درخصوص موضوع "آنچه کاربران ما می خواهند" یا به عبارت کامل‌تر و درست‌تر "برای رسیدن به آنچه کاربران ما می خواهند به ملزومات تاره‌ای نیاز داریم" به ایراد سخنرانی پرداختند.
وی مشکل اساسی کتابداران را اکتفای آنها به کامپیوتر خود، و غافل ماندن از نگاه کاربر دانست و افزود: با توجه به اینکه تجربه در تمام دنیا نشان داده که کتابداران بیشتر درگیر کار و مسائل فهرست نویسی هستند درحالی که کاربران صرفا می‌خواهند در حوزه اطلاعات مورد نیاز خود به نتیجه برسند، لذا این طرز کار صحیح به نظر نمی‌رسد.
آقای عمرانی اضافه کردند که ما کتابداران در حال حاضر با یک رقیب سرسخت به نام "وب" روبرو هستیم که از این پس بایستی با نگاه به این رقیب کارمان را ادامه دهیم و با فکر ادامه تفکر فهرست نویسی فقط خودمان را گول خواهیم زد و لازم است توجه کنیم که برای رسیدن به آنچه که الان نیاز دنیاست، باید به مخاطب شناسی توجه کنیم.
سید ابراهیم عمرانی اظهار داشت رئوس منابع، نیروی انسانی و ... همیشه بوده و هست ولی همه اینها دچار تحول شده است. ما با شیء اطلاعاتی روبرو هستیم. منبع ما تغییر شکل داده، اما کتابداران ما تغییر شکل نداده اند.
در ادامه همایش مهندس احمد محمدزاده، مدیرعامل شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران (نوسا)، به ارائه تعریفی از اطلاعات، محتوا و دانش پرداخت و تاکید کرد یکی از وظایف کتابداران تولید اطلاعات برای نگهداری اطلاعات از روی محتواست.
سپس آقای محمدزاده به معرفی پروژه Nosa Books  پرداخت و بیان داشت در Nosa Books منابع فارسی و لاتین در کنار هم قرار گرفته شده‌اند و قابل بازیابی هستند و در آن می‌توان مشخصات کتاب، متن کامل یا خلاصه، محل نگهداری کتاب و غیره را مشاهده کرد. در ادامه مدیر عامل شرکت نوسا در خصوص  پورتال های سیمرغ و  نوسا توضیحاتی دادند.
سپس آقای محمدزاده درخصوص موضوع "پشتیبانی نرم افزارهای کتابخانه‌ای صداقت و یا تضاد در گفتار و عمل" سخنرانی کرد و اظهار داشت: وقتی شرکتی طراحی نرم‌افزار می‌کند چه سیاست و استراتژی  می‌چیند؟ طراحی برمبنای فروش، طراحی برمبنای خدمات استراتژی شرکتهاست. در ساختار طراحی برمبنای فروش اصل بر مبنای تولید محصولی با کیفیت بالاست که از فروش آن درآمد حاصل می‌شود نه از طریق خدمات، اما در طراحی برمبنای خدمات، کالای با کیفیت تولید نمی‌شود و قیمت کالا ارزان‌تر می‌شود و بعدا در عمل نیاز به پشتیبانی خواهد داشت که شرکت از طریق خدمات پشتیبانی درآمد کسب می‌کند.
مهندس محمدزاده در ادامه ضمن اشاره به سیستم‌ها و شبکه متمرکز اطلاعاتی راه دور برای کتابخانه اقماری و وابسته گفت: در حال حاضر برای ایجاد شبکه متمرکز اطلاعاتی ضرورت دارد که برای کتابخانه های اقماری با یک نسخه نرم افزار، کل مجموعه کتابخانه‌های اقماری و وابسته به یکدیگر تحت پوشش قرار گیرند.
سپس مدیر عامل شرکت نوسا به معرفی طرح‌های  قاف و سام سیمرغ پرداخت و افزود: با اجرای طرح‌های قاف و سام و ایجاد یک سرور در شرکت، امکان ارائه سرویس‌ها را به مراکز مختلف ایجاد کرده‌ایم که این امر تا حدود بسیار زیادی هزینه‌های مراکز را کاهش می‌دهد در واقع مراکز بجای خرید نرم افزار آن را اجاره می‌کنند.
همایش "پشتیبانی نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای، صداقت و یا تضاد در گفتار و عمل" پنجمین همایش از مجموعه همایش‌های سراسری و منطقه‌ای نوسا در سال 90، با حضور پژوهشگران، کارشناسان، دانشجویان و علاقمندان و دست‌اندرکاران حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی و علوم اطلاعات (IT) در ساعت 12 به کار خود پایان داد.

آرشیو همایشهای نوسا

نظرات شما

نام (اختیاری)نظر/ پیشنهاد
نازنینبا سلام و خسته نباشید:همایش کرمان بسیارخوب بود از تمام مجریا ن تشکر می کنم یه خواهش دارم چون در هر همایش موضوعات متفاوتی مطرح می شه و برای ما امکان آمدن به همه آنها در شهرهای مختلف وجود نداره (بعلت هزینه و عدم وقت و اینکه نمی شه مجموعه کاری رو تعطیل کرد که مهمترین عامل و دست و پاگیرترین عامل همین است که تعداد زیادی بخوان محیط کار رو ترک کنن )اگه امکان داره همایش هارو در شهرهای مختلف تکرار کنید.همایشها جدا از تبلیغ بار علمی خیلی خوبی داره و نیازه که ما با اطلاعات روزمره شما هماهنگ باشیم ممنون می شیم اگه تشریفات همایش رو کم کنید که هزینه بالایی برای شما نداشته باشه و با حداقل امکانات امکان تکرار همایش هارو در شهرهای مختلف داشته باشید. بازم ممنون
fffم و خسته نباشید:همایش کرمان بسیارخوب بود از تمام مجریا ن تشکر می کنم یه خواهش دارم چون در هر همایش موضوعات متفاوتی مطرح می شه و برای ما امکان آمدن به همه آنها در شهرهای مختلف وجود نداره (بعلت هزینه و عدم وقت و اینکه نمی شه مجموعه کاری رو تعطیل کرد که مهمترین عامل و دست و پاگیرترین عامل همین است که تعداد زیادی بخوان محیط کار رو ترک کنن )اگه امکان داره همایش هارو در شهرهای مختلف تکرار کنید.همایشها جدا از تبلیغ بار علمی خیلی خوبی داره و نیازه که ما با اطلاعات روزمره شما هماهنگ باشیم ممنون می شیم اگه تشریفات همایش رو کم کنید که هزینه بالایی برای شما نداشته باشه و با حداقل امکانات امکان تکرار همایش هارو در شهرهای مختلف

تصاویر همایش

Image006

مستندات سمینار

 فیلم سخنرانی ها

آقای عمرانی: آنچه کاربران ما می خواهند


مهندس محمدزاده:

پشتیبانی نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای، صداقت و یا تضاد در گفتار و عمل

بخش یک

بخش دو

بخش سه

بخش چهار

بخش پنج

بخش شش

 

دات نت نیوک فارسی