شیراز دربرگیرنده بزرگترین مرکز اطلاع رسانی کشور

همایش شیراز در برگیرنده بزرگترین مرکز اطلاع رسانی کشور برگزار شد

همایش "شیراز در برگیرنده بزرگترین مرکز اطلاع‌رسانی علمی کشور، فرصت‌ها و چالش‌ها" در مرکز منطقه‌ای علوم و فناوری شیراز در ساعت 14 روز چهارشنبه 14 دی آغاز شد.
در ابتدای همایش دکتر حمید عليزاده، معاون پژوهشي مرکز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري به ايراد سخنراني پرداختند. وي ضمن خيرمقدم به حاضرين و تشکر از شرکت نوسا و مهندس محمدزاده سخنراني خود را با ارائه تعريفي ساده از اشاعه اطلاعات مبني بر ارائه و انتقال اطلاعات به کاربراني که نياز اطلاعاتي دارند بدين معني که اطلاعات مربوط و مناسب در زمان مناسب به کاربر برسد آغاز کرد.
در ادامه دکتر علیزاده با معرفي سايت مرکز به نشانی www.ricest.ac.ir اهداف اين مرکز را ايجاد زمينه تبادل اطلاعات و داده‌ها براي نيل به توسعه پايدار در همه زمينه ها دانست.
دکتر حمید علیزاده بیان کردند که اين مرکز با مديريت کارآمد دکتر مهراد توانسته زيرساخت‌ها را به شکلي فراهم کند که جريان اطلاعات به راحتي بين قسمت‌هاي مختلف اين نظام اطلاعاتي در حرکت باشد و اين کار با جذب متخصصين در زمينه‌هاي مختلف و تشکيل تيم‌هاي علمي براي انجام فعاليت‌هاي مشترک امکان پذير شده است.
وی خدمات اين مرکز را شامل: ثبت و اشاعه مقالات علمي کشور، ثبت و اشاعه همايش‌هاي علمي، مسئوليت سنجش علم ايران و کشورهاي منطقه، رتبه بندي دانشگاههاي ايران، چاپ و نشر مجلات علمي دانشگاهها دانست و در ادامه به بررسي چالش‌هاي مرکز شامل تغييرات مدام فناوري، هزينه‌ها، آموزش، محتوا، ميان کنش پذيري با ساير نظام هاي اطلاعاتي پرداخت.
سپس مهندس احمد محمدزاده، مدیر عامل شرکت نوسا،  درخصوص موضوع "شيراز در برگيرنده بزرگترين مرکز اطلاع‌رساني کشور ديدگاهها و چالش ها" به ایراد سخنرانی پرداخت.
در ادامه همایش مهندس محمد زاده، در مورد "اطلاعات، محتوا، دانش، سه مفهوم کاملا متفاوت" به سخنرانی پرداختند.
سپس مهندس محمد زاده به معرفی‌ "Nosa Books"پرداختند و توضیح دادند که در این سایت منابع فارسی و لاتین در کنار هم قرار گرفته شده اند و قابل بازیابی هستند و در آن می‌توان مشخصات کتاب ، متن کامل یا خلاصه، محل نگهداری کتاب و غیره را مشاهده کرد.
ایشان اضافه کردند که برای کتاب‌های لاتین اطلاعات فهرست نویسی از کتابخانه کنگره ، محتوا ازGoogle Books ، و معنا از ویکی‌پدیا گرفته شده است و نیز برای کتاب‌های فارسی اطلاعات فهرست نویسی از کتابخانه ملی،‌ محتوا از خود شرکت و ناشران، و معنا از ویکی‌پدیای فارسی گرفته شده است مهندس احمد محمد زاده اظهار داشت: از طریق Nosa Books آرشیو کتابها، قابل جستجو، و متن کامل کتابها در دسترس قرار دارد.
وی در ادامه افزود: بعد از تولد Nosa Books با توجه به عدم وجود OCR فارسی مناسب ضرورت ایجاد آن را شرکت بررسی کرد که در این وادی  نتایج خوبی بدست آمد و امیدواریم بتوانیم  OCR فارسی با دقت 99 درصد ارائه دهیم.
وی سپس توضیح کوتاهی درخصوص پورتال نوسا ارائه داد و افزود: در حال حاضر دو پورتال نوسا و سیمرغ  با استفاده از نرم افزار منبع باز دات نت نیوک (DotNetNuke)  به منظور برطرف کردن نیازهای متفاوت سازمان‌های مختلف و کتابخانه‌های کوچک و بزرگ  به جامعه کاربران ایرانی ارائه شده اسـت.
در ادامه وی به معرفی کتابخانه دیجیتال پرداخت و افزود: سيستم عامل ویندوز، که در اختيار همه قرار دارد يکي از ابتدايي ترين کتابخانه هاي ديجيتال است و امکاناتي که اين سيستم به ما نمي دهد را ما مي خواهيم در کتابخانه ديجيتال داشته باشيم. کتابخانه ديجيتال با نگاه به استاندارد PREMIS آغاز به کار کرده که اولين بخش اين استاندارد مديريت فايلهاست.
سپس امکانات کتابخانه دیجیتال، مانند مرورگر نوسا (Nosa viewer) و "بخش" را معرفی کردند. امکان جدید "بخش" این اجازه را می‌دهد که سازمان‌ها اختیارات خود را به بخش‌های مختلف خود تفویض کنند.
همایش "شیراز در برگیرنده بزرگترین مرکز اطلاع‌رسانی علمی کشور، فرصت‌ها و چالش‌ها" چهارمین همایش از مجموعه همایش‌های سراسری و منطقه ای نوسا در سال 90، با حضور پژوهشگران، کارشناسان، دانشجویان و علاقمندان و دست‌اندرکاران حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی و علوم اطلاعات (IT) در ساعت 18 به کار خود پایان داد.
 

صفحه اصلی آرشیو همایشها  

 

تصاویر همایش

20120104 14-57-38

مستندات سمینار

 فیلم سخنرانی ها

دکتر علیزاده: اشاعه اطلاعات علمی: فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری


مهندس محمدزاده: شیراز در برگیرنده بزرگترین مرکز اطلاع‌رسانی علمی کشور، فرصت‌ها و چالش‌ها

 

بخش یک

بخش دو

بخش سه

   

 

دات نت نیوک فارسی