همایش سراسری سیمرغ

همایش سراسری سیمرغ 1389

 همایش سراسری سیمرغ با استقبال گرم بیش از 500 نفر از جامعه کتابداران، مدیران کتابخانه ها و اساتید بزرگ این رشته پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی در ساعت 8:45 آغاز شد.

ابتدا مهندس احمد محمد زاده، مدیر عامل شرکت نوسا درباره "پیاده سازی تکنولوژی RFID در کتابخانه ها و مراکز اسناد" به ایراد سخنرانی پرداخت. در ادامه مهندس بهرام نجفی درباره "نسخه 2 کتابخانه دیجیتال سیمرغ" سخنرانی کرد. وی به ساختار درختی و همچنین استفاده از کدینگ انعطاف پذیر برای شناسایی دقیق منبع دیجیتال اشاره کرد. سپس مهندس امیر نجفی به معرفی "نمایشگر دیجیتالی" و "نمایشگر فانتزی تورق دیجیتال"پرداخت. نمایشگر منابع دیجیتال  NOSA Viewer منجر به حفظ حق نشر، مدیریت پهنای باند، جستجوی فارسی و لاتین و پشتیبانی از فرمت های مختلف می شود. وی به نمایشگر فانتزی تورق نیز اشاره کرد که همانند ورق زدن کتاب های چاپی است.

در مبحث بعدی مهندس محمد زاده "نسخه اول پورتال" را معرفی کرد و افزود یکی از مهمترین ویژگی های این پورتال، امکان استفاده از سرویس های سیمرغ می باشد. پورتال مذکور به صورت رایگان از طریق سایت شرکت نوسا در اختیار کتابداران و کتابخانه ها قرار می گیرد. http://portal.nosa.com 

سپس مهندس بهرام نجفی درباره "معرفی نرم افزار جدید امانات مخصوص مدارس، مساجد و شعبه های کتابخانه های بزرگ" سخنرانی کرد. وی اظهار داشت در این سیستم  اتکا بر فهرست نویسی مرجع می باشد و دیگر نیازی به فهرست نویسی دوباره نیست و ابزارهای لازم جهت انجام امور روزمره کتابخانه نظیر برچسب، شلف خوانی، ورود اطلاعات موجودی اسناد برای آن پیش بینی شده است. در پایان مهندس محمد زاده درباره "معرفی سرویس های فراکتابخانه ای و آرشیو کتاب" صحبت کرد و اظهار داشت منظور از فراکتابخانه ای این است که قادریم اطلاعات تخصصی کتابشناختی را در کتابخانه های مختلف کشور ببینیم.

لازم به ذکر است که شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در بخش خبری ساعت 18 همان روز، گزارشی از این همایش پخش نمود که ضمن مصاحبه با مهندس محمدزاده گوشه‌هایی از این همایش را به تصویر کشید.

همایش مذکور در ساعت 12:30 پایان یافت.

صفحه اصلی آرشیو همایشها

تصاویر همایش

B(207)
دات نت نیوک فارسی