گذر از کتابخانه دیجیتال (دی90-تهران)‏

همایش گذر از کتابخانه دیجیتال و ارائه سیستم آرشیو دیجیتال سیمرغ برگزار شد

همایش «گذر از کتابخانه دیجیتال و ارائه سیستم آرشیو دیجیتال سیمرغ» در ساعت 8:30 دقیقه روز دوشنبه 5 دی ماه 1390 پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما آغاز شد.

در ابتدای همایش، دکتر مهری پریرخ، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، در رابطه با چالش‌های کتابداران و متخصصان نرم‌افزار در بهره‌گیری از سیستم‌های کتابخانه‌ای شروع به سخنرانی کردند. وی در خصوص تولید و رشد نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای از اواخر دهه 60 توضیحاتی دادند و سپس به فعالیت‌های پراکنده‌ای که در حوزه نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای انجام شده اشاره کردند.

عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه به بررسی مشکلات کتابخانه‌ها پرداختند و اشاره کردند که از مشکلات کتابخانه‌ها  نگاه سنتی به فهرست‌نویسی، نگرانی خارج شدن از محدوده استانداردها، عدم وجود بستری مناسب برای کسب دانش و مهارت استفاده از نظام‌های رایانه‌ای،  عدم توجه به نیازهای استفاده‌کنندگان، نبود اشتراک دانش و نبود مدیران آگاه است.دکتر پریرخ در ادامه به تلاش‌هایی که کتابداران و دانشگاهیان برای دانش افزایی انجام داده‌اند پرداختند. در پایان دکتر مهری پریرخ در خصوص چالش‌های کتابداران، مدیران و شرکت‌های نرم‌افزاری صحبت کردند و فراگیری یک زبان برنامه نویسی پیشرفته، افزایش دانش در مورد نرم‌افزارها، ارزیابی منظم سیستم، مشاهده رفتارهای اطلاع جویی و تعامل منظم با شرکت‌های نرم‌افزاری را از جمله چالش‌های کتابداران برشمردند.در ادامه همایش مهندس احمد محمد زاده، مدیر عامل شرکت نوسا، در مورد "اطلاعات، محتوا، دانش، سه مفهوم کاملا متفاوت" به سخنرانی پرداختند.

ایشان اشاره کردند که نگهداری اطلاعات توسط بانک اطلاعاتی‌ صورت می‌گیرد و از بهم پیوستن نگهداری محتوا و نگهداری اطلاعات، کتابخانه دیجیتال تشکیل می­ شود و به طور کلی می‌توان گفت از برقراری ارتباط بین المان‌های اطلاعاتی‌محتوا دانش تولید می­ شود.

وی سپس توضیح کوتاهی درخصوص پورتال نوسا ارائه دادند و اضافه کردند که در حال حاضر دو پورتال نوسا و سیمرغ با استفاده از نرم‌افزار منبع باز دات نت نیوک (DotNetNuke)  به منظور برطرف کردن نیازهای متفاوت سازمان‌های مختلف و کتابخانه‌های کوچک و بزرگ به جامعه کاربران ایرانی ارائه شده اسـت. در ادامه مهندس محمد زاده به معرفی‌  «Nosa Books» پرداختند و بیان داشتند که در این سایت منابع فارسی و لاتین در کنار هم قرار گرفته شده‌اند و قابل بازیابی هستند و در آن می‌توان مشخصات کتاب، متن کامل یا خلاصه، محل نگهداری کتاب و غیره را مشاهده کرد.

مدیر عامل شرکت نوسا در ادامه خبر از انجام پروژه OCR فارسی دادند و اشاره کردند که تا قبل از ارائه کتابخانه‌های دیجیتال نیاز به OCR  حس نمی‌شد اما امروزه با آمدن این گونه کتابخانه‌ها این نیاز به شدت قابل احساس است و تا کنون هیچ فعالیتی در این زمینه انجام نشده است. وی خاطر نشان نمود که پروژه OCR فارسی در سال 91 با دقت بسیار  بالا انجام خواهد شد.

مهندس محمدزاده در پایان به موضوع انتقاد از خود و بررسی نقاط قوت و ضعف نوسا  پرداختند و افزودند  دلیل عدم انعطاف پذیری نوسا وجود چهارچوب برای فعالیت ها و رفتارهای ماست و درخواست هایی مورد پذیرش قرار نمی گیرند که خارج از این چهارچوب باشد، هرچه این چهارچوب ها محدود تر باشد سیستم پایدارتر خواهد بود.

همایش «گذر از کتابخانه دیجیتال و ارائه سیستم آرشیو دیجیتال سیمرغ» سومین همایش از مجموعه همایش های سراسری و منطقه ای نوسا در سال 90، با حضور پرشور پژوهشگران، کارشناسان، دانشجویان و علاقمندان و دست‌اندرکاران حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی و علوم اطلاعات (IT) و همچنین تعداد زیادی  از ناشرین فعال در ساعت 12 به کار خود پایان داد.

آرشیو همایشها گزارش سمینار در لیزنا

تصاویر همایش

Image00009

مستندات سمینار

 فیلم سخنرانی ها

خانم دکتر پریرخ: چالش‌های کتابداران و متخصصان نرم‌افزار در بهره‌گیری از ‌سیستم‌های کتابخانه‌ای


مهندس محمدزاده: گذر از کتابخانه دیجیتال و ارائه سیستم آرشیو دیجیتال سیمرغ

 

بخش یک

بخش دو

بخش سه

بخش چهار

بخش پنج

بخش شش

بخش هفت-1

بخش هفت - 2

 

دات نت نیوک فارسی