همایش اطلاعات، محتوا و دانش (آذر 90 ، قم)‏

همایش اطلاعات، محتوا و دانش سه مفهوم متفاوت (آذر 90 ، قم)

همایش "اطلاعات، محتوا و دانش سه مفهوم کاملا متفاوت" با حضور جمع کثیری از اساتید، پژوهشگران، مدیران کتابخانه‌ها، دانشجویان و کارشناسان این رشته در سالن ارشاد شهرستان قم برگزار شد.
این همایش در ساعت 8:30 صبح پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد.
در ابتدا دکتر رحمت اله فتاحی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد به ایراد سخنرانی پرداختند و مطالبی را  باعنوان" کتابخانه دیجیتال، مفهومی نو، انتظاراتی آرمانی" و همچنین "مدل سازی رابط کاربر کتابخانه دیجیتال بر پایه الگوهای رفتار اطلاع جویی" را ارائه کردند.
دکتر فتاحی در ادامه کتابخانه دیجیتال را به عنوان نقطه اوج  فناوری اطلاعات معرفی کردند و افزودند: کتابخانه دیجیتالی مفهومی چندبعدی اما یکپارچه است که همین یکپارچگی کتابخانه دیجیتال را از سایر فناوری‌ها متمایز می‌کند. این یکپارچگی در ساختار، محتوا، دسترسی و مدیریت آن است.
سپس مهندس احمد محمد زاده، مدیر عامل شرکت نوسا مقاله‌ای با عنوان "اطلاعات، محتوا و دانش، سه مفهوم  کاملا متفاوت" که هم نام با عنوان همایش نیز بود را ارئه دادند.
در این بخش آقای مهندس محمدزاده به مشخص کردن فضای بحث پرداختند و عنوان کردند که فضای بحث،  ساختارهای اطلاعاتی کتابخانه ها و مراکز اسناد و آرشیوها می‌باشد و در ادامه 3 مفهوم کلی اطلاعات، محتوا و دانش را بررسی کردند.
در پایان این بحث ایشان متذکر شدند که این مقاله در واقع، مقدمه‌ای است بر سمینار علمی – آموزشی مربوط به مفاهیم FRBR ، RDA و جستجوی معنایی در این ساختارها، که سوم اسفندماه در تهران برگزار می‌شود. در ادامه مهندس محمدزاده به معرفی پروژه آرشیو کتاب‌های فارسی نوسا (NosaBooks) پرداختند.
بعد از استراحت و پذیرایی از میهمانان، آقای محمدزاده با تاکید بر لزوم گذر از کتابخانه دیجیتال، مفهوم جامعتر آرشیو دیجیتال را ارائه کردند، و در ادامه  نسخه جدید آرشیو و کتابخانه دیجیتال سیمرغ را معرفی کردند.
سپس نسخه جدید پورتال سیمرغ «پورتال سیمرغ نسخه 2» را معرفی کردند. ودر ادامه سیستم ها و شبکه متمرکز اطلاعاتی راه دور برای کتابخانه اقماری و وابسته و معرفی طرح های قاف و سام سیمرغ سرویس های جامع برای کتابخانه های کوچک را انجام دادند. همچنین متذکر شدند که امروزه تمامی مراکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌ها حتی کتابخانه‌های مدارس و مساجد می‌باید در فضای مجازی، یعنی شبکه اینترنت اطلاع‌رسانی کنند. به همین منظور شرکت نوسا طرح‌های قاف و سام، سرویس های جامع برای کتابخانه های کوچک را ارائه کرده است و در ادامه به معرفی بیشتر این دو سرویس‌ پرداختند.
در پایان مدیر عامل شرکت نوسا از شرکت کنندگان در این همایش تشکر و قدردانی کردند.
این همایش در ساعت 12 به کار خود پایان داد.

صفحه اصلی آرشیو همایشها گزارش همایش در لیزنا (Lisna)

تصاویر

Image008

مستندات سمینار

 فیلم سخنرانی ها

دکتر فتاحی: کتابخانه دیجیتال، مفهومی نو، انتظاراتی آرمانی


مهندس محمدزاده:

اطلاعات، محتوا و دانش سه مفهوم کاملا متفاوت

بخش یک

بخش دو

بخش سه

بخش چهار

بخش پنج

بخش شش

 

دات نت نیوک فارسی